Cerc catehetic la Parohia Ștefan Vodă

Sâmbătă, 21 februarie 2015, Protopopiatul Călăraşi a organizat cercul catehetic lunar care a avut loc la Parohia Ștefan Vodă.

La această întâlnire au participat 38 copii din parohie cu vârste între 8 şi 15 ani, dar şi următorii preoţi: preacucernicul părinte Ionce Ioan de la Parohia Vâlcelele, preacucernicul părinte Comănescu Vicenţiu Vasile de la Parohia Călăraşii Vechi, preacucernicul părinte Marian Mihail de la parohia Drajna, preacucernicul părinte Nemţanu Ionuţ de la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia, preacucernicul părinte Rafael Florian Birtaşu de la parohia Ceacu, preacucernicul părinte Popescu Ionuţ Cristian de la Parohia Dragalina, preacucernicul părinte Nedelea Constantin şi preacucernicul părinte paroh Mihai Daniel Costin de la Parohia Ştefan Vodă, care au şi găzduit ora de cateheză, ea fiind susţinută de doamna Avram Liliana, profesoară de religie la şcoala din localitate.

Tema propusă a fost: „Puterea credinţei şi a prieteniei”.

Ora catehetică a început prin rostirea rugăciunii „Împărate ceresc”, după care doamna profesoară a prezentat într-o expunere de tip catehetic bazată pe întrebări şi răspunsuri, pericopa evanghelică despre „Vindecarea slăbănogului din Capernaum”, consemnată în Evanghelia după Matei (9:1-8), în cea după Marcu (2:1-12) și în cea după Luca (5:17-26).

După expunerea narativă a vindecării minunate, copiii au înţeles cum credinţa naşte prietenia şi cum prietenia se fructifică prin credinţă, după care cei mici, au amintit prietenii din lumea literară, din cea a picturii, din trăirile sfinţilor părinţi, după care s-au rostit câteva citate despre prietenie scrise de scriitori români şi universali.

În încheiere preacucernicul părinte Nemţanu Ionuţ a felicitat toţi participanţii la ora catehetică, îndemnându-i să vină la Sfânta Liturghie şi să fie mereu aproape de biserică, după care, a reamintit importanţa orei de religie subliniind faptul că şcoala a fost găzduită mai întâi în tinda bisericii încurajând pe cei prezenţi să sprijine ora de religie în şcoala în care învaţă.

Ora de cateheză s-a încheiat prin rostirea rugăciunii „Cuvine-se cu adevărat”, după care cei mici, au participat la o mică agapă, pregătită prin grija părintelui paroh şi a Comitetului Parohial.

A consemnat preacucernicul părinte Nemţanu Ionuţ de la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din municipiul Călăraşi.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...